Biuro rachunkowe dla fundacji z Warszawy w czasach pandemii

Epidemia koronawirusa spowodowała, że większość firm z branży usługowej zawiesiła działalność lub przeniosła się w tryb pracy zdalnej. Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie przedsiębiorstwa były przygotowane na taką sytuację. W większości przypadków spółki zajmujące się rozliczaniem i księgowością NGO-sów zostały zmuszone do przerwania pracy. Jednak nie Frux – pomimo niesprzyjających warunków cały czas działamy dla naszych Klientów z Gdańska, Krakowa czy Poznania, korzystając przy tym z najnowszych, dostępnych na rynku rozwiązań.

Jak funkcjonujemy przez ostatnie tygodnie?

Od razu możemy uspokoić – jako poważne biuro rachunkowe zadbaliśmy o bezpieczeństwo oraz komfort realizowanych dla naszych Klientów zleceń. Od lat szkoliliśmy pracowników na wypadek, gdyby przyszło nam pracować na odległość. Obecnie korzystamy z wszelkiego rodzaju komunikatorów, dysków wirtualnych i aplikacji do obsługi księgowej w chmurze, takich jak Enova. Zapewniamy, że dane wszystkich stowarzyszeń i fundacji są bezpieczne, ponieważ pracujemy z najnowszej generacji zabezpieczeniami, zgodnymi z obowiązującymi przepisami. O wiele mniej dzwonimy z telefonów stacjonarnych w biurach w Lublinie, Gdańsku czy Warszawie, stawiając na komunikatory internetowe.

Usługi księgowe dla fundacji z Gdańska bez wychodzenia z domu

Pomimo wszechobecnego kryzysu, z powodzeniem pozyskujemy nowych Klientów, którzy zostali pozostawieni sami sobie przez firmy. Dzięki elektronicznemu obiegowi dokumentów, aplikacjom do obsługi kadrowej w chmurze i technologii pracy współdzielonej nasi pracownicy są do Twojej dyspozycji. Technologia OCR pozwala nam zaoszczędzić cenny czas, który możemy przeznaczyć dla Ciebie – nie musimy ręcznie przepisywać nadesłanych dokumentów. Codziennie, w godzinach od 9 do 17 możesz do nas pisać, lub łączyć się z nami przez Skype, Teams lub Zoom. Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania i pomożemy załatwić sprawy dotyczące rozliczania fundacji w Krakowie czy Poznaniu.

Skorzystaj z ciekawych promocji

Doskonale wiemy, że gospodarka krajowa mocno zwolniła, a przez to obroty wielu firm niepokojąco spadły. Przychodząc do nas, możesz liczyć na specjalną promocję spowodowaną obecną sytuacją. Teraz usługi księgowe dla fundacji z Warszawy, Krakowa czy Gdańska mamy w wyjątkowo atrakcyjnych cenach. Także jako nowy Klient możesz liczyć na zachęcające rabaty z okazji początków współpracy. Zadzwoń, umów się na rozmowę – przekonaj o wysokiej jakości i profesjonalnemu podejściu do każdego Klienta. Serdecznie zapraszamy!

Zdalna praca biura rachunkowego dla fundacji

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 – a przede wszystkim działania mające na celu zapobieganie rozprzestrzeniania choroby – w ogromnym stopniu wpłynęły na życie i pracę Polaków. Ograniczeniom podlega funkcjonowanie sklepów, środków publicznego transportu, a większość punktów usługowych została zamknięta do odwołania. Wiele firm z różnych branż zdecydowało się więc na pracę zdalną, co jednocześnie jest zgodne z rządowymi zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa, a przy tym nie wpływa na pogłębianie kryzysu gospodarczego.

Usługi księgowe stowarzyszeń w formie zdalnej

Wiemy, że trudny okres epidemii wirusa nie oznacza, że różnego rodzaju stowarzyszenia czy fundacje zawieszają swoją działalność. W biurze rachunkowym Frux przeszliśmy na tryb pracy zdalnej, dlatego tak jak do tej pory jesteśmy dostępni w godzinach 9 do 17. Pracujemy w domach, a więc zamiast telefonu stacjonarnego proponujemy naszym Klientom inne formy kontaktu – telefon komórkowy lub komunikatory internetowe (Skype, Zoom czy Team). Zdajemy sobie sprawę z tego, że organizacje i stowarzyszenia stale potrzebują wsparcia księgowego, dlatego dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym proponujemy najwyższej jakości usługi również w tym trudnym okresie.

Praca zdalna a RODO

Specustawy i inne przepisy wprowadzane obecnie w trybie wyjątkowym w pewnym sensie znoszą dotychczasowe przepisy. Aby zachować szczególne środki ostrożności mające na celu zapobieganie rozprzestrzeniania choroby, dopuszcza się zatem korzystanie z prywatnego sprzętu do wykonywania obowiązków zawodowych. Klientom naszego biura rachunkowego gwarantujemy najwyższe standardy bezpieczeństwa danych wrażliwych. Od początku działalności trzymamy się takich zasad jak zaufanie, bezpieczeństwo, jakość i nowoczesność. Dzięki połączeniu wszystkich tych wartości jesteśmy w stanie spełnić wszystkie oczekiwania Klientów również w tym trudnym czasie.

Usługi księgowe dla stowarzyszeń z całej Polski

Praca zdalna, oprócz oczywistych ograniczeń, ma także swoje zalety. Korzystając z nowoczesnych rozwiązań technicznych, zapewniamy obsługę księgową dla fundacji z całej Polski – nie tylko tych miast, w których zlokalizowane są biura Frux. Niezależnie od tego, czy siedziba stowarzyszenia znajduje się w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Lublinie, Krakowie czy Poznaniu, zawsze oferujemy najwyższy standard usług. Potrzebujesz wsparcia księgowego dla swojej fundacji lub stowarzyszenia? Zapraszamy do naszego biura rachunkowego – spotkajmy się online!

Rozliczanie fundacji i stowarzyszeń z dotacji i funduszy europejskich

Każdy projekt, który finansowany jest z funduszy europejskich lub innych dotacji, powinien zostać prawidłowo rozliczony z instytucją pośredniczącą. Według prawa dotacje przyznawane na realizację konkretnych projektów wymagają od organizacji pozarządowych prowadzenia wyodrębnionej, przejrzystej dokumentacji finansowo-księgowej i ewidencji księgowej w sposób umożliwiający identyfikację poszczególnych operacji księgowych.

Rozliczanie dotacji

Jako jedna z nielicznych firm w Polsce świadczymy profesjonalne usługi księgowe dla NGO. Doskonale znamy specyfikę działania organizacji pozarządowych, związanych z ich prowadzeniem wymogów prawa czy sposobów i procedur finansowania. W codziennej pracy umiejętnie stosujemy nowoczesne technologie usprawniające wszelkie procesy i ułatwiające monitoring wydatków – biegle posługujemy się m.in. programem MS Excel. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w księgowości, zarządzaniu organizacjami oraz finansach jesteśmy w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających Klientów. Oferujemy pomoc w prowadzeniu ksiąg handlowych, rozliczaniu dotacji i funduszy europejskich w fundacjach oraz stowarzyszeniach, doradztwo prawne, koordynację rekrutacji, a także obsługę projektową.

Usługi księgowe dla NGO

Udało Ci się uzyskać dodatkowe dofinansowanie, ale potrzebujesz fachowej pomocy w prowadzeniu dokumentacji oraz prawidłowym rozliczeniu dotacji? Decydując się na współpracę z naszym biurem rachunkowym dla fundacji, możesz liczyć m.in. na pomoc w prowadzeniu ewidencji wydatków w projektach, przygotowywaniu dokumentacji sprawozdawczej z realizacji przedsięwzięcia czy asyście podczas kontroli prowadzonych przez instytucję pośredniczącą. Zajmiemy się także przygotowywaniem wszelkich umów czy wniosków o płatności zaliczkowe. Nasze biura znajdziesz w największych miastach w Polsce – w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu czy Lublinie!

Prowadzisz fundację lub stowarzyszenie i szukasz sprawdzonej firmy, która ma doświadczenie w rozliczaniu organizacji pozarządowych? Masz pytania dotyczące naszych usług księgowych i finansowych? Serdecznie zapraszamy do kontaktu!

Wielooddziałowe czy małe biuro rachunkowe – które wybrać dla fundacji?

Obsługa księgowa stowarzyszeń i fundacji rządzi się nieco innymi prawami niż w przypadku organizacji rządowych. Przede wszystkim są to organizacje non-profit, co oznacza, że ich głównym celem nie jest czerpanie zysków z prowadzonej działalności. Niemniej jednak – nawet w tzw. NGO-sach pewne koszta pojawiają się i wymagają umiejętnego rozliczenia, zaksięgowania oraz rozdzielenia. W takiej rachunkowości w znacznym stopniu mogą pomóc wielooddziałowe biura rachunkowe. Dlaczego są one lepszym wyborem niż małe, lokalne firmy?

Duże biuro rachunkowe to sprawdzony partner

Warto stawiać na bezpieczeństwo. Duże biuro rachunkowe ma wyrobioną renomę. Istnienie wielu jego oddziałów i o wiele dłuższe niż w przypadku małych biur godziny pracy sprawiają, że łatwiej do niego dotrzeć. Małe biura księgowe często znajdują Klientów z polecenia. To trochę jak gra w rosyjską ruletkę – nigdy nie wiesz do końca, na kogo trafisz. Czasami ciężko jest znaleźć taką firmę w internecie – kopalni, w większości obiektywnych opinii. Tego problemu nie doświadczysz w przypadku wielooddziałowego biura rachunkowego, które najczęściej nie pozostaje anonimowe w sieci.

Duże biuro księgowe to lepsza organizacja pracy

Zdarza się, że małe biura księgowe mają ręce pełne roboty. A co za tym idzie – niewiele czasu dla swoich Klientów. Niestety – często przekłada się to również na nieterminowość realizacji zleceń. W przypadku NGO-sa jest to bardzo kłopotliwe, bo utrudnia prowadzenie działań, które mają przecież za zadanie służyć społeczeństwu. Wybierając duże biuro księgowe, masz pewność, że pracownicy dysponują wystarczającą ilością czasu, żeby rozliczyć lub uporządkować finanse Twojej fundacji. Poza tym – takim firmom zależy na budowaniu stałej bazy zadowolonych Klientów. Tym samym – starają się bardziej i lepiej wykonują swoje zadania.

Duże biura księgowe to większe możliwości techniczne

Wielooddziałowe biuro rachunkowe to także lepszy przepływ informacji oraz większe możliwości techniczne. Działanie filii opiera się o ten sam program komputerowy, biura są lepiej wyposażone w nowoczesne urządzenia, a dostęp do konta fundacji mają wszyscy pracownicy w całym kraju. To znacznie ułatwia pracę zarówno jednej, jak i drugiej stronie oraz zwiększa komfort współdziałania. Jeśli Ty także szukasz sprawdzonego partnera do rozliczania fundacji – wybierz Frux. Nasze biuro działa dla Klientów z Lublina, Warszawy, Poznania, Krakowa.

Specyfika rachunkowości organizacji pozarządowych

Organizacje pozarządowe, zwane też NGO (non-government organization), organizacjami wolontarystycznymi lub non-profit to jednostki pożytku publicznego, które z definicji nie są nastawione na osiąganie zysku. Swoją działalnością mają za zadanie wspierać lokalną społeczność, mniejszości, wspomagać rozwój zainteresowań lub reprezentować interesy danej grupy. Do NGO zaliczyć możemy zarówno wielkie stowarzyszenia, np. ONZ, jak i lokalne inicjatywy, tworzone na potrzeby np. nowych nasadzeń zieleni po pożarze miejskiego parku w Gdańsku, Lublinie czy Wrocławiu. Jak wygląda prowadzenie księgowości oraz składanie sprawozdań finansowych w przypadku tego typu jednostek? Zapraszamy do lektury artykułu.

Organizacja organizacji nierówna

Jak się okazuje – nie każda organizacja NGO działa na tej samej zasadzie co inne jednostki non-profit. Do jednostek pozarządowych nie możemy zaliczyć m.in. partii politycznych, klubów sportowych o statusie spółek czy fundacji powstałych z ramienia partii politycznych. Organizacje pozarządowe stawia się często na równi z tymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej. Zapisy odnośnie do ich funkcjonowania możemy znaleźć w rozporządzeniu Ministra Finansów z 15 listopada 2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 137, poz. 1539 z późn. zm.).

Księgowość gospodarcza a statutowa NGO-sów

Organizacje pożytku publicznego – zarówno z dużych miast – jak Warszawa, jak i mniejszych muszą wyraźnie rozdzielić działalność gospodarczą od statutowej. Ta druga nie może w żadnym wypadku przysłaniać lub uniemożliwiać wykonywania działań związanych z zadaniami wynikającymi ze statutu NGO-sa. Taki podział powinien być również przejrzysty. Należy w nim wykazać stronę finansową, bez której niemożliwym byłoby realizowanie założeń wynikających ze statutu jednostki oraz inne koszty, takie jak np. zakup papieru do drukarki, opłacenie usługi sprzątania pomieszczeń fundacji itp. Jeśli występuje finansowa część wspólna dla tych dwóch sektorów – przy jej rozliczaniu wykorzystuje się umowny procentowy wskaźnik.

Zasady prowadzenia rachunkowości w organizacjach pożytku publicznego

Za podstawę działania systemu rozliczaniaNGO-sach należy przyjąć zakładowy plan kont, który pozwala na połączenie wykazów księgi głównej, klasyfikację zdarzeń, zasady funkcjonowania kont pobocznych oraz ich powiązania z księgą główną. Innymi prawami rządzą się małe NGO-sy niezatrudniające pracowników na umowy o pracę, a innymi większe organizacje, posiadające sponsorów czy otrzymujące granty. Księgowość tego typu jednostek zależy od tego, czy prowadzą one działalność gospodarczą. Jeśli nie – mogą składać oświadczenie złożone z bilansu, rachunku wyników oraz dodatkowej informacji. W drugim przypadku rozliczenie powinno zawierać bilans, rachunek zysków i strat, a także informację dodatkową z wprowadzeniem do sprawozdania finansowego, dodatkowe wyjaśnienia oraz informacje.

Mieszkasz w Poznaniu, Wrocławiu, Lublinie lub Warszawie i masz pytania, lub wątpliwości dotyczące specyfiki rachunkowości organizacji pozarządowych – zapraszamy do kontaktu z pracownikami naszego biura rachunkowego dla fundacji. Postaramy się odpowiedzieć na każde z nich.

Usługi społeczne NGO-sów w samorządzie

NGO-sy to ten sektor, który coraz częściej i chętniej świadczy szeroko rozumiane usługi non-profit. Z ostatnich badań wynika, że nawet ponad połowa zadań, jakie jeszcze kilka lat temu leżały w gestii samorządów, obecnie jest wykonywanych przez NGO-sy. To wygodne i cenione przez urzędników rozwiązanie, pozwalające nie tylko na lepszą jakość usług, ale też oszczędność kosztów. Sprawdźmy, w jakich działaniach organizacje pożytku publicznego wspierają dziś samorządy.

Aż 65% zadań należy obecnie do NGO-sów

Organizacje pożytku publicznego biorą na siebie coraz więcej zadań. Dzięki temu mogą wykonywać je lepiej i poświęcać im więcej uwagi niż urzędnicy, zajęci dodatkowo wieloma innymi sprawami. NGO-sy zajmują się głównie pomocą społeczną, opieką nad dziećmi, młodzieżą oraz seniorami, organizacją czasu osób niepełnosprawnych, integracją, a także sportem i wydarzeniami kulturalnymi. W przypadku integracji społecznej i zawodowej aż 65% zadań należy właśnie do organizacji non-profit. To doskonały wynik, biorąc pod uwagę potrzebę istnienia tego typu przedsięwzięć.

Pomoc NGO-sów to mniejsze koszty dla urzędników

Aspekt ekonomiczny jest tu nie do przecenienia. Samorządy wolą powierzać organizację wydarzeń NGO-som, bo jest to dla nich tańsze, niż w przypadku, jeśli mieliby sami się tym zajmować. Coraz częściej tego typu organizacje przejmują np. prowadzenie domów pomocy społecznej i innego rodzaju ośrodków wsparcia. W przypadku schronisk dla bezdomnych oraz domów samotnej matki, udział organizacji non-profit w ich funkcjonowaniu sięga niemalże 90%! Nie jest to oczywiście działalność zupełnie pozbawiona wad. Problemy rodzi np. konieczność corocznego finansowania i dotacji, ale firmy świadczące księgowość dla fundacjiGdańska, Krakowa czy Lublina spieszą z pomocą w realizacji zadań.

Czy NGO-sy mogą zdominować sektor zdrowia?

Obecnie udział organizacji pożytku publicznego w prowadzeniu placówek zdrowia stanowi zaledwie kilkanaście procent. W przypadku hospicjów jest to nieco więcej, bo prawie 40%. Główną barierą są ograniczone możliwości ekonomiczne NGO-sów. W zasadzie – poza nimi – nic nie stoi na przeszkodzie, by organizacje pozarządowe zajmowały się prowadzeniem placówek zdrowotnych. Są one jednak w dużym stopniu uzależnione od darczyńców, a ponadto – w dużym stopniu polegają na wolontariacie, co w przypadku, np. sal operacyjnych po prostu się nie sprawdzi.

Jeśli prowadzisz fundację lub inną organizację pożytku publicznego i chcesz skorzystać z usług księgowych dla swojej działalności – zapraszamy do kontaktu. Działamy dla KlientówKrakowa, Lublina, Poznania oraz innych miast.

Zakończenie projektu a wydatki po terminie

Okazało się, że Twoja fundacja poniosła pewne wydatki po dacie zakończenia dotowanego projektu? Czy możesz liczyć na to, że urząd uzna je za kwalifikowalne, ponieważ zrealizowałeś wszystkie określone w umowie zadania? Wbrew pozorom, takie sytuacje zdarzają się dość często, ale budzą wiele wątpliwości oraz pytań, co wydaje się najzupełniej zrozumiałe. Jakiej decyzji w tego typu sprawie możesz się spodziewać? Odpowiadamy!

Rozliczanie fundacji pozarządowych

Niestety, nawet jeśli osiągnąłeś wszystkie cele, jakiekolwiek wydatki po terminie nie są uznawane w końcowym rozliczeniu. W takiej sytuacji najlepiej zgłosić się po poradę np. do biura rachunkowego, specjalizującego się w księgowości dla fundacji. Każdy krok jest ważny, aby uniknąć problemów w przyszłości. Jakich błędów podczas realizacji projektów należy się wystrzegać? Przede wszystkim warto pamiętać, że ponoszone przez Ciebie koszty to także wypłacanie wynagrodzenia pracownikom, a to wiąże się z dodatkowymi obostrzeniami. Jakimi?

Rozliczenia w grudniu

W przypadku zatrudnienia obowiązkiem fundacji pozarządowej jest opłacenie składek ZUS przy umowie o pracę i zleceniu, a także zaliczki podatku od dochodu przekazywanej do Urzędu Skarbowego (tutaj też umowa o dzieło). Warto o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli dotyczy to rozliczenia projektu realizowanego w grudniu. Dlaczego? Zgodnie z obowiązującymi przepisami Ustawy o finansach publicznych, wszystkie składniki muszą zostać opłacone do 31 grudnia. Nie ma możliwości uregulowania ich w styczniu.

Składanie wniosku – ważne uwagi

Wszystkie niewykorzystane podczas wykonywania przewidzianych w umowie zadań pieniądze muszą zostać zwrócone w ciągu 15 dni do zakończenia projektu. Nie mogą zostać przeznaczone na jakiekolwiek inne zadania. Aby uniknąć jakichkolwiek problemów podczas rozliczania działań fundacji, należy jak najdokładniej zaplanować wszystkie zadania, wydatki oraz czas przeznaczony na opłaty. Warto mieć to na uwadze podczas przygotowywania wniosku lub tworzenia harmonogramu. Potrzebujesz porady biura rachunkowego specjalizującego się w usługach księgowych dla fundacji? Mamy oddziały w Krakowie, Poznaniu, Lublinie, GdańskuWarszawie. Zapraszamy do kontaktu!

Sprawozdania finansowe organizacji pozarządowych w 2020 r.

Sprawozdania finansowe za rok 2019 przyniosły wiele zamieszania w księgowości organizacji pozarządowych (NGO). Duża liczba zmian, które w pojawiły się dosłownie w ostatniej chwili, sprawiła, że niejedna fundacja musiała udać się po poradę do biura rachunkowego. Klienci z Gdańska, Krakowa, Lublina i innych miast mieli niemały kłopot z wprowadzonym zupełnie niespodziewanie dla nich, w pełni elektronicznym charakterem obowiązku sprawozdawczego. Czy kolejne 12 miesięcy również przyniesie większy zwrot w tej kwestii?

Szykuje się spokojny rok

Wychodzi na to, że największe zmiany za nami i nie ma potrzeby obawiać się kolejnego trzęsienia ziemi. Co najwyżej – za parę miesięcy może okazać się, że wystąpią pewne problemy natury technicznej, jednak rozwiązanie ich, przy pomocy istniejących narzędzi, nie wydaje się, na tę chwilę, dużym kłopotem. Nie zmienia to jednak faktu, że osoby z obsługi biur rachunkowych fundacji i stowarzyszeń w miastach takich jak Gdańsk czy Lublin powinny dobrze zapoznać się ze zmianami, które weszły już w życie. W przypadku wątpliwości zawsze można zwrócić się do firmy, świadczącej profesjonalne usługi księgowe na większą skalę.

Sprawozdania NGO z działalnością gospodarczą

W przypadku NGO prowadzących działalność gospodarczą składanie sprawozdań będzie wyglądało identycznie, jak rok temu. Forma oraz sposób wykonania czynności nie zmieniają się – dokumenty takie powinny być przesłane do KRS-u. Ważną kwestią jest sporządzenie ich w tzw. strukturze logicznej z wykorzystaniem programów księgowych albo za pomocą narzędzia oferowanego przez Ministerstwo Finansów. Tak przygotowane i podpisane elektronicznie zaświadczenia należy przesłać za pomocą specjalnego formularza do KRS-u.

Organizacje NGO bez działalności gospodarczej – zmiany w sprawozdaniach

Jeśli chodzi o NGO, które nie mają działalności gospodarczej, to muszą one zastosować nową formę. W przeciwieństwie do ubiegłych lat, gdzie sprawozdanie mogło być przesłane w zarówno w formie grafiki, jak i arkusza kalkulacyjnego, od teraz musi mieć ono strukturę logiczną. Do jej stworzenia może posłużyć odpowiedni program księgowy, a w przypadku jego braku – strona Ministerstwa Finansów. Warto zawczasu przejrzeć jej zawartość, by później szybko i sprawnie wypełnić wszystkie formularze.

Zmiany dla organizacji pozarządowych bez działalności gospodarczej

Druga zmiana w wysyłaniu sprawozdań rocznych dotyczy NGO nie prowadzących działalności gospodarczej. Od teraz, zamiast do właściwego dla siedziby firmy urzędu skarbowego, dokumenty będą wysyłane do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Stanowi o tym art. 27 ust. 2 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Również tutaj warto posiłkować się odpowiednim programem księgowym. Jednocześnie przypominamy, że z powyższe wytyczne nie dotyczą NGO, które wybrały UEPiK.

Księgowość w NGO

Organizacje pozarządowe to specyficzny sektor, na który narzucone są odrębne przepisy prawne oraz reguły sprawozdań finansowych w zakresie obsługi księgowej. Fundacjestowarzyszenia działające na rzecz wybranego interesu muszą pamiętać o dostosowaniu się do konkretnych wymogów prawa. Z myślą o osobach, które potrzebują pomocy w zarządzaniu NGO, w naszym biurze rachunkowym FRUX z siedzibą w Warszawie przygotowaliśmy kompleksową ofertę obsługi księgowej dla organizacji pozarządowych – zachęcamy do współpracy!

Usługi księgowe dla NGO

Do rejestrowania wydarzeń finansowych oraz prowadzenia rzetelnej księgowości zobowiązane są wszystkie organizacje pozarządowe zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym, a także organizacje bez osobowości prawnej – stowarzyszenia zwykłe i fundacje. Bez względu na to, czy dana organizacja utrzymuje się wyłącznie ze składek członkowskich, czy operuje dużymi pieniędzmi, musi prowadzić księgowość zgodnie z ustawą o rachunkowości lub stosować księgowość podatkową. Organizacje pozarządowe mogą również zlecać prowadzenie księgowości podmiotom zewnętrznym.

Księgowość NGO – zaufaj specjalistom z FRUX

Jako jeden z nielicznych podmiotów w Polsce, w naszym biurze rachunkowym w Warszawie oferujemy kompleksowe usługi księgowe dla fundacjistowarzyszeń. W zakresie prowadzonych przez nas działań znaleźć można m.in. rozliczanie ksiąg, obsługę handlową, realizację projektów finansowych, koordynację windykacji należności, obsługę systemu dofinansowania, a także doradztwo i obsługę prawną.

FRUX – biuro rachunkowe dla fundacji i stowarzyszeń

Dzięki zespołowi specjalistów o wieloletnim doświadczeniu w księgowości i zarządzaniu organizacjami pozarządowymi, a także współpracy z profesjonalnymi prawnikami oraz ekspertami branży NGO jesteśmy w stanie świadczyć usługi księgowe na najwyższym poziomie. Do każdego zlecenia podchodzimy z pełnym zaangażowaniem, terminowo i zgodnie z obowiązującym prawem wykonując powierzone nam zadania. Do kontaktu oraz współpracy zachęcamy fundacje i stowarzyszenia z całej Polski m.in. z Gdańska, Krakowa, Lublina, Poznania, Wrocławia czy Warszawy.

Konkursy i nagrody – jak prowadzić pełną księgowość, jak dokonać rozliczeń podatkowych w fundacji, stowarzyszeniu

Czasami fundacja, stowarzyszenie organizuje konkurs, spółka. Organizacji, która przygotowuje konkurs często zależy na tym, by po stronie osoby nagrodzonej nie generować kosztów i o taką pomoc proszą księgową lub swoje biuro rachunkowe.  Należy zastanowić się jak będą wyglądały rozliczenia podatkowe u organizatora konkursu oraz jak zorganizować obsługę kadrowo płacową.

W skrócie:

 • Regulamin konkursu
 • Nagrody powyżej 760 PLN – niestety będą po stronie zwycięzców opodatkowane (dotyczy tylko rowerów; aparaty są zwolnione z opodatkowania, brak obowiązków płatnika po stronie organizatora);
 • Problem spoczywa na organizatorach konkursu, ponieważ są płatnikami podatku oraz składają deklarację PIT-8AR.
 • Po konkursie to wizerunkowo lepiej pokryć samemu ten podatek.

Nie ma przepisów, z których wynika, jak powinien przebiegać proces ogłoszenia konkursu przz NGO’s , ogłoszenia wygranych oraz co powinien zawierać regulamin konkursu. Jakkolwiek regulamin konkursu dla bezpieczeństwa i dla celów własnej ochrony przed ewentualnymi sporami powinien być sporządzony (zwracają na to uwagę również sądy w sowich orzeczeniach) W zależności od tego, jakim celom taki konkurs ma służyć, różnie też może wyglądać jego organizacja. Fundacja, stowarzyszenie organizując konkurs, powinno określić:

 • kto jest jego organizatorem,
 • w jakim celu będzie przeprowadzony,
 • w jakim okresie,
 • kto może być jego uczestnikiem,
 • na czym polega konkurs i kto może zostać jego laureatem,
 • jakie są nagrody,

 

Jeśli chodzi o obsługę księgową konkursu i skutki podatkowe, to przychody z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych (z wyłączeniem wygranych z niektórych gier i zakładów wzajemnych) oraz z tytułu nagród związanych ze sprzedażą premiową opodatkowane są podatkiem dochodowym od osób fizycznych w formie ryczałtu w wysokości 10% wygranej lub nagrody. Podatnik-laureat nie pomniejsza tych przychodów o koszty ich uzyskania.

Przepisy podatkowe nie definiują pojęcia konkursu, ale przyjmuje się, że aby dane przedsięwzięcie mogło zostać uznane za konkurs, musi w nim występować element rywalizacji „aby dane przedsięwzięcie zostało uznane za konkurs wymagane jest: istnienie regulaminu konkursu określającego nazwę, organizatora i uczestników konkursu, nagrody oraz zasady wyboru zwycięzców, ograniczenie liczby zwycięzców (nagrody nie mogą zostać przekazane wszystkim uczestnikom), wyłonienie zwycięzców na drodze wzajemnej rywalizacji, z występującym elementem współzawodnictwa pomiędzy uczestnikami w celu osiągnięcia najlepszego rezultatu (w powszechnym rozumieniu konkurs to postępowanie mające na celu wyłonienie zwycięzcy lub zwycięzców spośród grupy najlepszych uczestników spełniających określone kryteria), wskazanie osób odpowiedzialnych za prawidłowy, zgodny z regulaminem, przebieg akcji (komisja konkursowa, jury), wydanie nagród zwycięzcy/zwycięzcom” – wyr. WSA we Wrocławiu z 7 maja 2015 r. (sygn. akt I SA/Wr 303/15).

Istotnym elementem każdego konkursu jest rywalizacja pomiędzy jego uczestnikami, zaś od strony formalnej – regulamin określający porządek oraz zasady wyłaniania zwycięzców (wyrok WSA w Łodzi z 24 kwietnia 2013 r., I SA/Łd 141/13).

Wykładni pojęcia „gra” należy dokonać przez pryzmat przepisów o grach hazardowych. Zgodnie z art. 2 ust. 1 tej ustawy grami losowymi są gry o wygrane pieniężne lub rzeczowe, których wynik w szczególności zależy od przypadku, a warunki gry określa regulamin. A zatem, gra to czynność o ustalonych zasadach, w której udział bierze zwykle kilka osób (rzadziej jedna), w celach rozrywkowych. Większość gier, choć nie wszystkie, ma charakter konkurencyjny i celem gracza bądź grupy graczy jest pokonanie pozostałych uczestników. Równie ważna jak element współzawodnictwa jest strona formalna całego przedsięwzięcia. Konieczne jest bowiem sporządzenie regulaminu, w którym określona zostanie nazwa gry lub konkursu, organizator, uczestnicy, nagrody oraz sposób wyłonienia zwycięzców – interpretacja Dyrektora IS w Katowicach z 5 sierpnia 2010 r. (IBPBII/1/415-516/10/BD).

Ustawowa definicja zakładów wzajemnych zawarta została w art. 2 ust. 2 ustawy który stanowi, że zakładami wzajemnymi są zakłady o wygrane pieniężne lub rzeczowe, polegające na odgadywaniu:

 1. a) wyników sportowego współzawodnictwa ludzi lub zwierząt, w których uczestnicy wpłacają stawki, a wysokość wygranej zależy od łącznej kwoty wpłaconych stawek – totalizatory;
 2. b) zaistnienia różnych zdarzeń, w których uczestnicy wpłacają stawki, a wysokość wygranych zależy od umówionego, między przyjmującym zakład a wpłacającym stawkę, stosunku wpłaty do wygranej – bukmacherstwo.

Sprzedaż premiowa to sprzedaż, która jest połączona z wydaniem nagrody, stanowiącej zachętę dla klienta. Ze sprzedażą premiową mamy do czynienia, gdy podmiot dokonujący sprzedaży przekazuje należną (zgodnie z zasadami ustalonymi w regulaminie dostępnym dla klientów) nagrodę każdemu nabywcy spełniającemu określone przez sprzedawcę przesłanki. Nagroda może być przyznana za dokonanie jednorazowego zakupu, jak również za przekroczenie określonego poziomu zakupów w określonym czasie.

Mamy więc jasność co to jest konkurs. Mamy podatek zryczałtowany 10%, ale mamy też zwolnienia dla zwycięzców.

Aby rozstrzygnąć, czy wygrana korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego, należałoby precyzyjnie ustalić rodzaj loterii, w której uczestniczył podatnik, oraz status organizatora tej loterii. Pierwszym zwolnieniem, jakie mogłoby mieć zastosowanie w omawianym przypadku, jest zwolnienie na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 6a PIT.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 6 PIT, wolne od podatku dochodowego są wygrane w kasynach gry oraz w grach bingo pieniężne i fantowe urządzanych i prowadzonych przez uprawniony podmiot, na podstawie przepisów o grach hazardowych obowiązujących w państwie członkowskim UE lub w innym państwie należącym do EOG. Od podatku wolne są również – na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 6a PIT – wygrane w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audioteksowych i loteriach fantowych, jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych nie przekracza 2280 zł, oraz jeżeli powyższe gry, loterie i zakłady urządzane i prowadzone są przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach hazardowych, obowiązujących w państwie członkowskim UE lub innym państwie należącym do EOG – jak rozumiem ten konkurs nie będzie miał takiego statusu.

Ponadto, wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych – na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68 PIT jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz w konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową w ramach określonego przez ustawodawcę limitu.

Brzmienie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 68 PIT, nie wskazuje wprost, czy wymienione środki masowego przekazu, t.j. prasa, radio i telewizja stanowią katalog zamknięty, czy też wymienione zostały przykładowo.

Uznać jednak należy, że użyte w powołanym przepisie określenie „(…) w środkach masowego przekazu” mieści w sobie również pojęcie Internetu, jako środka przekazu, pomimo, iż nie został on wprost wymieniony w dyspozycji powołanego przepisu. Tak stwierdzono m.in. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 13 października 2009 r. (sygn. IPPB1/415-551/09-4/ES). Tym samym – w mojej ocenie – zorganizowanie konkursu za pomocą Instagramów zalicza się pod to zwolnienie, ale:

Warunkiem skorzystania przez podatnika/zwycięzcę z tego zwolnienia jest, aby jednorazowa wartość wygranych i nagród nie przekraczała kwoty 760 zł. Jeśli wartość wygranej lub nagrody przewyższy określony powyżej limit, podatnik będzie musiał uiścić podatek nie od nadwyżki ponad kwotę tego limitu, ale od całej wartości wygranej lub nagrody. Oznacza to, w tym wypadku, że organizator konkursu powinien pobrać 10% ryczałtowego podatku od podatnika, któremu wypłaca nagrodę. Nie będzie przy tym istotne, skąd pochodzą środki na premie lub nagrody ani kto sponsorował imprezę.

Jeżeli przedmiotem wygranych (nagród), o których mowa w art. 30 ust. 1 pkt 2 PIT, nie są pieniądze, podatnik jest obowiązany wpłacić płatnikowi kwotę zaliczki lub należnego zryczałtowanego podatku przed udostępnieniem wygranej (nagrody) lub świadczenia.

Kolejny obowiązek po stronie organizacji NGO-płatnika to złożenie deklaracji PIT-8AR. Deklarację roczną o zryczałtowanym podatku PIT-8AR płatnik ma obowiązek złożyć do końca stycznia następnego roku (po roku wypłaty lub wręczenia nagrody) do swojego urzędu skarbowego. Natomiast 10% podatek płatnik powinien wpłacić do urzędu skarbowego  20 dnia następnego miesiąca po miesiącu wypłaty lub wręczenia nagrody.