Epidemia koronawirusa spowodowała, że większość firm z branży usługowej zawiesiła działalność lub przeniosła się w tryb pracy zdalnej. Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie przedsiębiorstwa były przygotowane na taką sytuację. W większości przypadków spółki zajmujące się rozliczaniem i księgowością NGO-sów zostały zmuszone do przerwania pracy. Jednak nie Frux – pomimo niesprzyjających warunków cały czas działamy dla naszych Klientów z Gdańska, Krakowa czy Poznania, korzystając przy tym z najnowszych, dostępnych na rynku rozwiązań.
Zdalna praca biura rachunkowego dla fundacji
Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 – a przede wszystkim działania mające na celu zapobieganie rozprzestrzeniania choroby – w ogromnym stopniu wpłynęły na życie i pracę Polaków. Ograniczeniom podlega funkcjonowanie sklepów, środków publicznego transportu, a większość punktów usługowych została zamknięta do odwołania. Wiele firm z różnych branż zdecydowało się więc na pracę zdalną, co jednocześnie jest zgodne z rządowymi zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa, a przy tym nie wpływa na pogłębianie kryzysu gospodarczego.
Rozliczanie fundacji i stowarzyszeń z dotacji i funduszy europejskich
Każdy projekt, który finansowany jest z funduszy europejskich lub innych dotacji, powinien zostać prawidłowo rozliczony z instytucją pośredniczącą. Według prawa dotacje przyznawane na realizację konkretnych projektów wymagają od organizacji pozarządowych prowadzenia wyodrębnionej, przejrzystej dokumentacji finansowo-księgowej i ewidencji księgowej w sposób umożliwiający identyfikację poszczególnych operacji księgowych.
Wielooddziałowe czy małe biuro rachunkowe – które wybrać dla fundacji?
Obsługa księgowa stowarzyszeń i fundacji rządzi się nieco innymi prawami niż w przypadku organizacji rządowych. Przede wszystkim są to organizacje non-profit, co oznacza, że ich głównym celem nie jest czerpanie zysków z prowadzonej działalności. Niemniej jednak – nawet w tzw. NGO-sach pewne koszta pojawiają się i wymagają umiejętnego rozliczenia, zaksięgowania oraz rozdzielenia. W takiej rachunkowości w znacznym stopniu mogą pomóc wielooddziałowe biura rachunkowe. Dlaczego są one lepszym wyborem niż małe, lokalne firmy?
Specyfika rachunkowości organizacji pozarządowych
Organizacje pozarządowe, zwane też NGO (non-government organization), organizacjami wolontarystycznymi lub non-profit to jednostki pożytku publicznego, które z definicji nie są nastawione na osiąganie zysku. Swoją działalnością mają za zadanie wspierać lokalną społeczność, mniejszości, wspomagać rozwój zainteresowań lub reprezentować interesy danej grupy. Do NGO zaliczyć możemy zarówno wielkie stowarzyszenia, np. ONZ, jak i lokalne inicjatywy, tworzone na potrzeby np. nowych nasadzeń zieleni po pożarze miejskiego parku w Gdańsku, Lublinie czy Wrocławiu. Jak wygląda prowadzenie księgowości oraz składanie sprawozdań finansowych w przypadku tego typu jednostek? Zapraszamy do lektury artykułu.
Usługi społeczne NGO-sów w samorządzie
NGO-sy to ten sektor, który coraz częściej i chętniej świadczy szeroko rozumiane usługi non-profit. Z ostatnich badań wynika, że nawet ponad połowa zadań, jakie jeszcze kilka lat temu leżały w gestii samorządów, obecnie jest wykonywanych przez NGO-sy. To wygodne i cenione przez urzędników rozwiązanie, pozwalające nie tylko na lepszą jakość usług, ale też oszczędność kosztów. Sprawdźmy, w jakich działaniach organizacje pożytku publicznego wspierają dziś samorządy.
Zakończenie projektu a wydatki po terminie
Okazało się, że Twoja fundacja poniosła pewne wydatki po dacie zakończenia dotowanego projektu? Czy możesz liczyć na to, że urząd uzna je za kwalifikowalne, ponieważ zrealizowałeś wszystkie określone w umowie zadania? Wbrew pozorom, takie sytuacje zdarzają się dość często, ale budzą wiele wątpliwości oraz pytań, co wydaje się najzupełniej zrozumiałe. Jakiej decyzji w tego typu sprawie możesz się spodziewać? Odpowiadamy!
Sprawozdania finansowe organizacji pozarządowych w 2020 r.
Sprawozdania finansowe za rok 2019 przyniosły wiele zamieszania w księgowości organizacji pozarządowych (NGO). Duża liczba zmian, które w pojawiły się dosłownie w ostatniej chwili, sprawiła, że niejedna fundacja musiała udać się po poradę do biura rachunkowego. Klienci z Gdańska, Krakowa, Lublina i innych miast mieli niemały kłopot z wprowadzonym zupełnie niespodziewanie dla nich, w pełni elektronicznym charakterem obowiązku sprawozdawczego. Czy kolejne 12 miesięcy również przyniesie większy zwrot w tej kwestii?
Księgowość w NGO
Organizacje pozarządowe to specyficzny sektor, na który narzucone są odrębne przepisy prawne oraz reguły sprawozdań finansowych w zakresie obsługi księgowej. Fundacje i stowarzyszenia działające na rzecz wybranego interesu muszą pamiętać o dostosowaniu się do konkretnych wymogów prawa. Z myślą o osobach, które potrzebują pomocy w zarządzaniu NGO, w naszym biurze rachunkowym FRUX z siedzibą w Warszawie przygotowaliśmy kompleksową ofertę obsługi księgowej dla organizacji pozarządowych – zachęcamy do współpracy!
Konkursy i nagrody – jak prowadzić pełną księgowość, jak dokonać rozliczeń podatkowych w fundacji, stowarzyszeniu
Czasami fundacja, stowarzyszenie organizuje konkurs, spółka. Organizacji, która przygotowuje konkurs często zależy na tym, by po stronie osoby nagrodzonej nie generować kosztów i o taką pomoc proszą księgową lub swoje biuro rachunkowe. Należy zastanowić się jak będą wyglądały rozliczenia podatkowe u organizatora konkursu oraz jak zorganizować obsługę kadrowo płacową.