Przejdź do menu głównegoPrzejdź do treściPrzejdź do stopki
Sterta dolarów nachodzących na siebie

Pożyczka z zagranicy dla spółki zarejestrowanej w Polsce

2014-02-07

Firmy córki (zarejestrowane w Polce) często otrzymują pożyczkę od firmy matki z zagranicy by móc rozpocząć działalności.
Jeśli spółka zarejestrowana w Polsce (rezydent) otrzymuje pożyczkę lub kredyt od podmiotu z zagranicznego spoza Polski to musi się liczyć z pewnymi obowiązkami.

1. Prawo dewizowe:
a) brak jest obowiązku występowania o zezwolenie dewizowe (art. 9 i 10 Ustawa Prawo dewizowe)
b) powstaje obowiązek sprawozdawczy do Narodowego Banku Polskiego gdy łączna kwota na koniec kwartału otrzymanych pożyczek i kredytów długoterminowych oraz długoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu finansowego przewyższa 3 miliony złotych (art. 30 Prawo dewizowe, art. 9 rozporządzenie MF z 23 października 2009 w sprawie przekazywania Narodowemu Bankowi Polskiemu danych niezbędnych do sporządzania bilansu płatniczego oraz międzynarodowej pozycji inwestycyjnej)

2. Podatek od czynności cywilno-prawnych:
a) Jeżeli jest zawarta poza Polską to brak podatku (art.1 ust 4 pkt 2 USTAWA z dnia 9 września 2000 podatku od czynności cywilnoprawnych)
b) Jeżeli jest zawarta w Polsce to 2% od nadwyżki ponad 5000 pln (art. art. 7 ust 1 pkt 4 USTAWA z dnia 9 września 2000 podatku od czynności cywilnoprawnych)

3. Podatek dochodowy osób prawnych:
a) Cienka kapitalizacja – zapłacone odsetki częściowo nie będą stanowiły kosztu uzyskania przychodów do wyliczenia podatku od osób prawnych w sytuacji gdy pożyczkę udzieli udziałowiec spółki polskiej i wartość pożyczki przekracza trzykrotność kapitału (art. 16 ust 1 pkt 60 USTAWA z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych)
b) Cienka kapitalizacja – zapłacone odsetki będą stanowiły kosztu uzyskania przychodów do wyliczenia podatku od osób prawnych w sytuacji gdy pożyczkę udzieli zagraniczna spółka, która nie jest udziałowcem spółki polskiej i wartość pożyczki przekracza trzykrotność kapitału (art. 16 ust 1 pkt 60 USTAWA z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych)

4. VAT:
a) przy płatności odsetek, w sytuacji gdy pożyczkę udzieli zagraniczna spółka spółce polskiej należy rozpoznać import usług od płaconych odsetek (art. 17 ust. 1 pkt 4 oraz art.28b, oraz 19a ust. 5 pkt 1 lit. e Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług)

Powrót do wszystkich artykułów