Przejdź do menu głównegoPrzejdź do treściPrzejdź do stopki
Widok na ręce dwóch osób pracujących nad dokumentem

Sprawozdania finansowe organizacji pozarządowych w 2020 r.

2020-01-27

Sprawozdania finansowe za rok 2019 przyniosły wiele zamieszania w księgowości organizacji pozarządowych (NGO). Duża liczba zmian, które w pojawiły się dosłownie w ostatniej chwili, sprawiła, że niejedna fundacja musiała udać się po poradę do biura rachunkowego. Klienci z GdańskaKrakowaLublina i innych miast mieli niemały kłopot z wprowadzonym zupełnie niespodziewanie dla nich, w pełni elektronicznym charakterem obowiązku sprawozdawczego. Czy kolejne 12 miesięcy również przyniesie większy zwrot w tej kwestii?

Szykuje się spokojny rok

Wychodzi na to, że największe zmiany za nami i nie ma potrzeby obawiać się kolejnego trzęsienia ziemi. Co najwyżej – za parę miesięcy może okazać się, że wystąpią pewne problemy natury technicznej, jednak rozwiązanie ich, przy pomocy istniejących narzędzi, nie wydaje się, na tę chwilę, dużym kłopotem. Nie zmienia to jednak faktu, że osoby z obsługi biur rachunkowych fundacji stowarzyszeń w miastach takich jak Gdańsk czy Lublin powinny dobrze zapoznać się ze zmianami, które weszły już w życie. W przypadku wątpliwości zawsze można zwrócić się do firmy, świadczącej profesjonalne usługi księgowe na większą skalę.

Sprawozdania NGO z działalnością gospodarczą

W przypadku NGO prowadzących działalność gospodarczą składanie sprawozdań będzie wyglądało identycznie, jak rok temu. Forma oraz sposób wykonania czynności nie zmieniają się – dokumenty takie powinny być przesłane do KRS-u. Ważną kwestią jest sporządzenie ich w tzw. strukturze logicznej z wykorzystaniem programów księgowych albo za pomocą narzędzia oferowanego przez Ministerstwo Finansów. Tak przygotowane i podpisane elektronicznie zaświadczenia należy przesłać za pomocą specjalnego formularza do KRS-u.

Organizacje NGO bez działalności gospodarczej – zmiany w sprawozdaniach

Jeśli chodzi o NGO, które nie mają działalności gospodarczej, to muszą one zastosować nową formę. W przeciwieństwie do ubiegłych lat, gdzie sprawozdanie mogło być przesłane w zarówno w formie grafiki, jak i arkusza kalkulacyjnego, od teraz musi mieć ono strukturę logiczną. Do jej stworzenia może posłużyć odpowiedni program księgowy, a w przypadku jego braku – strona Ministerstwa Finansów. Warto zawczasu przejrzeć jej zawartość, by później szybko i sprawnie wypełnić wszystkie formularze.

Zmiany dla organizacji pozarządowych bez działalności gospodarczej

Druga zmiana w wysyłaniu sprawozdań rocznych dotyczy NGO nie prowadzących działalności gospodarczej. Od teraz, zamiast do właściwego dla siedziby firmy urzędu skarbowego, dokumenty będą wysyłane do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Stanowi o tym art. 27 ust. 2 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Również tutaj warto posiłkować się odpowiednim programem księgowym. Jednocześnie przypominamy, że z powyższe wytyczne nie dotyczą NGO, które wybrały UEPiK.

Powrót do wszystkich artykułów